Dėl to pasitaiko atvejų, kai žmogus vienoje šalyje jau yra laikomas pensininku, kitoje – dar ne. Arba vienoje šalyje jis sukaupė minimalų stažą, o kitoje – ne.
Tad gali kilti sunkumų vertinant, ar žmogui apskritai priklauso pensija kiekvienoje iš šalių ir kokio dydžio. O tai gali užsitęsti ir metus, ir dvejus.
Tad ką daryti, jei esate dirbę ne tik Lietuvoje, ir kaip tokia pensija (stažas, apskaitos vienetai) išvis apskaičiuojama?
Stažas skirtingose šalyse sumuojamas
„Sodros“ Pensinių išmokų skyriaus patarėja Laima Fergelienė atkreipė dėmesį, kad kiekviena šalis pensiją skiria ir moka skirtingai, priklausomai nuo ten įgyto stažo ir sumokėtų įmokų.
Pvz., jei asmuo 20 metų dirbo Ispanijoje ir 10 metų – Lietuvoje, Lietuva apskaičiuos ir mokės pensiją tik už savo 10 metų, o Ispanija – tik už savo 20 metų.
Taigi sulaukus pensinio amžiaus (arba 3 mėn. iki jo) asmuo, kreipdamasis į „Sodrą“ dėl pensijos, turi nurodyti, kad yra dirbęs kitoje šalyje.
Tokiu atveju „Sodra“ veikia kaip tarpininkas ir prašo kitos šalies, kad ši nurodytų, kokį stažą asmuo ten sukaupė.
Vis tik atsakymo laukimas gali užtrukti. Tad, jeigu žmogus Lietuvoje yra sukaupęs minimalų (15 metų) stažą, „Sodra“ nelaukia informacijos iš kitų valstybių ir pradeda mokėti laikinąją išmoką.
Tačiau, jei žmogaus stažas Lietuvoje yra mažesnis nei 15 metų, pensija Lietuvoje nebus paskirta tol, kol nebus gautas patvirtinimas iš užsienio valstybių apie ten įgytą stažą.
Žinodama stažą visose šalyse „Sodra“ jį susumuoja, apskaičiuoja pensiją 2 būdais ir skiria tą, kuri yra didesnė.
Kaip skaičiuojama pensija dirbus užsienyje – pirmas būdas
Jeigu asmuo dirbo keliose šalyse, bet Lietuvoje turi sukaupęs minimalų ar didesnį stažą, pensija apskaičiuojama įprastai.
Visų pirma, asmeniui priklauso bendroji pensijos dalis, kuri kasmet yra didinama ir yra vienoda turint tiek minimalų, tiek būtinąjį stažą. Šiemet t. y. 298,45 euro. Turint stažą, kuris yra didesnis už būtinąjį, bendroji pensijos dalis proporcingai didinama.
Tuo metu individualiąją pensijos dalį lemia įgytų apskaitos vienetų skaičius. O jų skaičius priklauso nuo to, kiek mėnesių asmuo mokėjo pensijų draudimo įmokas ir nuo kokio atlyginimo jas mokėjo.
1 apskaitos vienetas sukaupiamas, kai žmogus savarankiškai (ar jo darbdavys) visus metus, kas mėnesį, moka pensijų draudimo įmokas nuo tais metais nustatyto vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
Jeigu asmuo uždirba daugiau nei VDU, per metus jis gali sukaupti daugiausia 5 apskaitos taškus.
O apskaitos taško vertė kasmet yra indeksuojama ir šiemet siekia 7,16 euro. Taigi, jei asmuo turi, pvz., 20 apskaitos taškų, jo individualioji pensijos dalis sieks 143,2 euro (20 x 7,16).
Tai reiškia, kad Lietuva tokiam žmogui mokės 441,65 euro pensiją (298,45 + 143,2).
Kaip skaičiuojama pensija dirbus užsienyje – antras būdas
Vėliau, kai „Sodra“ gaus dokumentus iš užsienio apie kitose šalyse įgytą stažą, pensija bus apskaičiuojama antruoju būdu.
Tarkime, asmuo sukaupė 15 metų stažo Lietuvoje ir 15 metų stažo Vokietijoje.
Lietuvoje asmuo sukaupė 15 apskaitos vienetų, nes mokėjo didesnes įmokas nei VDU. Tuo metu užsienio apskaitos vienetai yra prilyginami stažo metams – kiek metų stažo, tiek ir vienetų. Taigi šiuo atveju – 15.
Teoriškai skaičiuojama taip, lyg visus 30 metų asmuo būtų dirbęs Lietuvoje. Bendroji pensijos dalis liks tokia pati (298,45 euro).
Individualioji dalis irgi skaičiuojama įprastai: 20 apskaitos vienetų Lietuvoje + 15 apskaitos vienetų Vokietijoje padauginami iš apskaitos vieneto vertės (šiemet – 7,16 euro) ir išeina 250,60 euro.
Tuomet bendroji ir individualioji pensijos dalys sudedamos (298,45 + 250,60) ir gaunamas teorinis pensijos dydis, šiuo atveju – 549,05 euro.
Vis tik po to atsižvelgiama, kiek stažo asmuo sukaupė būtent Lietuvoje. Taigi vietoje 30 metų lieka 15 metų (dvigubai mažiau).
Todėl gautas teorinis pensijos dydis (549,05 euro) yra padalinamas perpus ir gaunamas faktinis pensijos dydis – 274,53 euro.
Apskaičiavusi pensiją antruoju būdu „Sodra“ atsižvelgia, kuriuo būdu skaičiuojant (pirmu ar antru) pensija išėjo didesnė, tad ją ir skiria.
Kadangi pirmuoju būdu buvo gauta 441,65 euro, o antruoju – 274,53 euro, žmogui Lietuva moka 441,65 euro pensiją.
O kita šalis (šiuo atveju – Vokietija) pensiją apskaičiuoja ir moka atskirai, tad už likusius 15 metų stažo žmogus gaus ir kitą dalį pensijos, tik iš Vokietijos.
Kaip skaičiuojama pensija neturint stažo Lietuvoje?
Toks pats skaičiavimas (antruoju būdu) vyksta ir tuo atveju, kai asmuo neturi minimalaus (15 metų) stažo Lietuvoje.
Tarkime, Lietuvoje jis turi 10 metų stažą (ir 15 apskaitos vienetų), o Jungtinėje Karalystėje – 10 metų stažą (t. y. 10 apskaitos vienetų).
Kadangi žmogus pusę savo stažo įgijo Lietuvoje, jam priklauso tik pusė bazinės pensijos (298,45 euro × 0,5 = 149,23 euro).
Jei visi 25 apskaitos vienetai būtų įgyti Lietuvoje, individualioji pensijos dalis siektų 179 eurus (25 × 7,16 euro).
Tačiau ir jie dalijami perpus, kadangi Lietuvoje buvo įgyta tik pusė stažo. Taigi individualioji pensijos dalis yra 89,50 euro.
Tokiu atveju Lietuva asmeniui mokėtų 238,73 euro pensiją, sudėjus bendrą ir individualią pensijos dalis (149,23 + 89,50).
Už likusį pusę stažo pensiją apskaičiuotų ir atskirai mokėtų Jungtinė Karalystė.
Kada „Sodra“ dėl pensijos nepadės?
L. Fergelienė paminėjo, kad skirtingose valstybėse pensinis amžius skiriasi. Tad gali būti, kad viena valstybė pensiją pradės mokėti anksčiau negu kita.
Vis tik atsakymo, kokią pensiją kitos valstybės skirs, gali tekti palaukti.
Pvz., iš Jungtinės Karalystės sprendimas dėl pensijos paprastai gaunamas per 2–4 mėn., iš Baltarusijos – per 3–4 mėn., iš Airijos – 6 mėn.
Vidutiniškai 9 mėn. tenka laukti patvirtinimo iš Ispanijos, Prancūzijos ir Ukrainos. Per 12 mėn. atsako Kanada, o sprendimo iš Norvegijos gali tekti laukti ir 20 mėn.
L. Fergelienės aiškinimu, ES reglamente nėra nustatytų terminų, per kuriuos užsienio valstybė privalo pateikti informaciją, tad šiuo atveju „Sodra“ negali nieko padaryti.
Ji tik kas 2 mėn. primena apie užklausą ir laukia, kol atsakingos užsienio institucijos pateiks reikiamą informaciją.
Anot atstovės, svarbu ir tai, kad visas aukščiau nurodytas procesas ir skaičiavimai vykdomi tik tais atvejais, jei asmuo dirbo ES ir Europos ekonominės erdvės valstybėse, taip pat tose šalyse, su kuriomis „Sodra“ yra sudariusi tarptautinę sutartį.
Jeigu asmuo dirbo valstybėje, kurioje netaikoma ES teisė, o „Sodra“ su ta šalimi nebendradarbiauja pensijų klausimais, asmuo pats savarankiškai turi kreiptis į tą šalį ir prašyti pensijos.
Be to, jei tokiu atveju asmuo nėra išdirbęs Lietuvoje bent 15 metų, jam pensija iš Lietuvos nepriklausys, nes stažas su svetima šalimi nesisumuos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!